Wystawy

Rok 2010

1. 200. lat urodzin Fryderyka Chopina – wystawa poświęcona życiu i twórczości.
2. Pisanki 2010 – wystawa pokonkursowa.
3. „Spotkanie Pokoleń” – wystawa fotografii z okazji 100-lecia ZHP.

Rok 2009

1. „Raz w roku mają swój dzień – Wielkanocne Pisanki” – wystawa pokonkursowa.
2. „Poznajcie nas – jesteśmy z polskich książek dla dzieci” – wystawa pokonkursowa.
3. „Codziennie uczę się być lepszym” – wystawa promująca ideę wolontariatu (Klub Wolontariusza przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mszanie Dolnej).
4. „Poznaj swoje miasto” – wystawa poświęcona naszej miejscowości. Ekspozycja składała się z kilku kręgów tematycznych.
5. ” Akwarele i tusz” – Wystawa Danuty Franczak.
6. Rękodzieło artystyczne – Wystawa prac plastycznych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej.
7. „Świąteczny Stroik Bożonarodzeniowy” – wystawa pokonkursowa.
8. „Galeria” w bibliotece – wystawa dorobku plastycznego dzieci i młodzieży ze Studium sztuk Plastycznych „Galeria” w Mszanie Dolnej.

Rok 2008

1. „Anioły i kwiaty” – Wystawa malarstwa na jedwabiu i rysunku Małgorzaty Białoń – Treit
2. „Wielkanocna Pisanka” – wystawa pokonkursowa.
3. „Tak było”- wystawa starego sprzętu gospodarczego i domowego z życia codziennego Zagórzan.
4. „Powiat Limanowski w obiektywie.- Cz. X – jubileuszowa „Miejsca wspaniałe, lecz zapomniane„ ” – wystawa pokonkursowa.

Rok 2007

1. „Oczka zwykłe i niezwykłe” – Na wystawie zaprezentowano wiele pięknych prac wykonanych ściegiem krzyżykowym oraz szydełkiem przez Panią Jolantę Zając oraz Agatę Antosz (matka i córka).
2. „Malarstwo Danuty Franczak-Skrzekut”- wystawa malarstwa.
Utalentowana malarka-amatorka urodziła się i mieszka w Mszanie Dolnej. Malarstwo jest największą pasją jej życia. Na wystawie prezentowała 41 akwarel ze swoich zbiorów oraz 7 prac tuszem.
3. „Raz w roku mają swój dzień- Wielkanocne Pisanki” – wystawa pokonkursowa.
4. „Tak daleko- tak blisko” -wystawa fotografii podróżniczej, której autorem jest Jan Nawieśniak, który ukończył studia na AWF w Krakowie, kierunek wychowanie fizyczne.
5. „Wystawa obrazów Kazimierza Starmacha” – w bibliotece odbył się wernisaż prac malarskich Kazimierza Starmacha. W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz min. wicestarosta Powiatu Limanowskiego Franciszek Dziedzina, Burmistrz miasta Tadeusz Filipiak oraz liczni zaproszeni goście.
6. „Obrazy olejne pani Aliny Ficzkowskiej – wystawa” – Przedstawione obrazy to tylko fragment twórczości malarskiej, nestorki wśród mszańskich mistrzów sztalugi i pędzla.
7. „Zebrane” – wystawa prac Pauliny Lignar, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
8. 12 października br. odbył się wernisaż – Jolanty Karpierz, młodej, utalentowanej artystki, laureatki wielu nagród i wyróżnień.
9. „Powiat Limanowski w obiektywie. Cz. IX – Od wschodu do zachodu słońca” – wystawa pokonkursowa.

Rok 2006

1. „Wielkanocne cacka”- wystawa 190 prac wykonanych przez 142 uczniów ze szkół podstawowych i przedszkoli od Gruszowca przez Mszanę Dolną, Kasinę Wielką, Kasinkę Małą, Glisne, Lubomierz,
Rabę Niżną, aż po Łętowe.
2. Wystawa malarstwa Michała Muchy, absolwenta Technikum Ceramicznego w Łysej Górze.
Na wystawie prezentowane są pejzaże, portrety, mini-witraże na szkle oraz martwa natura.
3. Wystawa rzeźby Władysława Jani, urodzonego w 1913 roku w Mszanie Dolnej artysty rzeźbiarza – ucznia prof. Xawerego Dunikowskiego w krakowskiej ASP, autora kilkudziesięciu monumentalnych dzieł, m.in. rzeźb Jana Kochanowskiego z Urszulką, Janusza Korczaka, Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Wielkiego.
W Bibliotece można podziwiać płaskorzeźby, odlewy gipsowe, rzeźby z kamienia oraz prace kute w miedzianej blasze.
4. „Mszana Dolna – dawniej i dziś” – przekrojowa wystawa fotograficzna, na której zamieszczono ok. 24 zestawień fotografii przedstawiających archiwalne zdjęcia miejsc, obiektów z Mszany Dolnej (min. z lat przedwojennych) oraz zdjęcia, wykonane w miarę możliwości w tym samym kadrze, ale w stanie na dzień dzisiejszy.

Rok 2005

1. „Malarstwo Aliny Ficzkowskiej” – wystawa nestorki wśród mszańskich mistrzów sztalugi i pędzla. Jej płótna radują oczy i serca rodaków w Kanadzie, Anglii, Austrii, Belgii, Francji i Rosji. W Polsce jej obrazy pełne ciepła i nostalgii mogli zobaczyć na wystawach m.in. mieszkańcy Krosna. Iwonicza Zdroju i Limanowej.
Maluje krajobrazy, rzadziej portrety. Na dorobek malarski pani Aliny Ficzkowskiej składa się ok. 2 tysięcy płócien.
2. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 7 Dziecko w obiektywie”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych
na powiatowy konkurs fotograficzny.
3. „Tradycja nie ginie”- wystawa ponad 500 pisanek, stroików i wielkanocnych pocztówek, nadesłanych do biblioteki przez dzieci z przedszkoli, szkół z całego powiatu limanowskiego.
4. „Aniołki świąteczne” – wystawa o tematyce świątecznej, prac dzieci z trzech mszańskich przedszkoli. Jej inicjatorką byłą Teofila Latoś, dyrektor Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej.

Rok 2004

1. „Co w duszy gra”- wystawa malarstwa olejnego pędzla Elżbiety Sitkowskiej-Ciężadlik, rodowitej mszanianki. Maluje portrety swoich dzieci i przyjaciół, Gorczańskie pejzaże, martwą naturę, pociąga ją także malarstwo sakralne.
2. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 6 Obrzędowość i zwyczaje mieszkańców powiatu”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na powiatowy konkurs fotograficzny.
3. „Tradycja wielkanocna- pisanki”- na wystawie zgromadzono kartki świąteczne oraz ponad 1600 jaj ozdobionych przez harcerzy całego powiatu limanowskiego.

Rok 2003

1. „Europa w bibliotece”- organizatorami tej wystawy były: Miejska Biblioteka oraz Hufiec Gorczański ZHP i Biuro Informacji Europejskiej przy Urzędzie Miejskim. Materiały audiowizualne przesłała pani Barbara Janik z kancelarii Prezydenta RP.
2. „Ocalić od zapomnienia”- wystawa starego sprzętu domowego i gospodarczego Zagórzan. Oryginalne kołowrotki, masielnice, cepy, jarzma, przetaki, żelazka węglowe wypożyczyli na wystawę
mieszkańcy Mszany Dolnej i okolicznych wiosek. Ekspozycję oglądała okiem fachowca mgr Inga Kuźma, etnolog z Uniwersytetu Łódzkiego, wraz ze swoimi studentami.
3. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 5 Rzeki i potoczki Powiatu limanowskiego w czterech porach roku”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na powiatowy konkurs fotograficzny.

Rok 2002

1. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 4 Życie codzienne mieszkańców”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na powiatowy konkurs fotograficzny.
2. „Pisanki wielkanocne”- wystawa prac złożonych przez zuchów, harcerzy i czytelników z miasta i gminy Mszana Dolna, Lubnia, Niedźwiedzia, Kamienicy, Limanowej i Męciny.

Rok 2001

1. Wystawa obrazów Kazimierza Starmacha. Pierwszy publiczny pokaz prac twórcy amatora.
Na wystawie prezentowano prace powstałe w okresie ostatnich dwudziestu lat. Na co dzień autor zajmuje się kwiatami. Malarstwo, muzyka i sport, są jego ulubionym hobby. Wystawa w bibliotece stała się na tyle głośna, że Bronowickie Towarzystwo Miłośników sztuk Wszelkich postanowiło przyjąć pana Starmacha w swoje szeregi.
2. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 3 Architektura ludowa”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na konkurs powiatowy fotograficzny.
3. „Wielkanocne pisanki w bibliotece”- wystawa ponad tysiąca pisanek, które napłynęły nie tylko od uczniów z miasta i gminy Mszana Dolna, ale też z Krakowa , Limanowej, Nowego Sącza czy też ze Szczawy.

Rok 2000

1. Wystawa prac olejnych oraz zbioru artystycznej czarno-białej fotografii Roberta Łabuza- absolwenta wiśnickiego Liceum Plastycznego, studium konserwacji zabytków w Nysie, absolwenta wydziału Wychowania Plastycznego Akademii Pedagogicznej.
2. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 2 Osobliwości przyrodnicze”- pokonkursowa wystawa prac
nadesłanych na powiatowy konkurs fotograficzny.

Rok 1999

1. „Edukacja regionalna”- przedstawiająca, w oparciu o bogaty zestaw książek i publikacji historię naszego miasta, znaczące postacie życia kulturalnego, społecznego i literackiego.
Zwiedzanie wystawy poprzedzone było odczytem dotyczącym historii Zagórzan wygłoszonym przez pana Piotra Lulka, kierownika zespołu regionalnego Kasinianie- Zagórzanie z Kasiny Wielkiej.
2. „Powiat limanowski w obiektywie- Cz. 1 Sztuka sakralna”- pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na powiatowy konkurs fotograficzny. Po zakończeniu wystawy w mszańskiej Bibliotece zdjęcia były prezentowane w Rupniowie i Starej Wsi.
3. „Malowane i uśmiechnięte”- pokonkursowa wystawa wielkanocnych pisanek. Wystawione dzieła uczniów i szkół podstawowych i średnich , drużyn zuchowych i harcerzy z całego powiatu wykonane były najprzeróżniejszą techniką. Można było zobaczyć typowe malowanki, drapanki, pisanki haftowane na serwetkach, sklejane z nasion, rozkwitające kwiatem róży, uśmiechające się do patrzącego.