sp.

29

2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Głośne czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, popularnej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Książki są najlepszym źródłem wiedzy. Rozwijają wyobraźnię, pamięć i poszerzają słownictwo. Przede wszystkim jednak pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest elementem budowania relacji, więzi i doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu.

W tym roku Starostwo Powiatowe wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Limanowej przygotowało Powiatową Kampanię Czytelniczą, w wersji online. Do udziału w Kampanii zaproszono samorządowców, ludzi kultury, przedstawicieli różnych zawodów i miłośników książki i bibliotek z powiatu limanowskiego. Dodatkowo ogólnopolską akcję promuje również znana limanowianka, aktorka Teresa Dzielska. W tym roku promujemy twórczość Ludwika Jerzego Kerna, z okazji 100. rocznicy urodzin.

Poniżej prezentujemy filmy promujący Powiatową Kampanię Czytelniczą.


Źródło: https://powiat.limanowski.pl/