cze

3

2019

Spotkanie z Przemysławem Paruszewskim

W piątkowe popołudnie 31 maja w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Paruszewskim. Poeta urodził się w roku 1970 w Kutnie. Przez 35 lat mieszkał w Żychlinie – miasteczku w centralnej Polsce. Do Mszany Dolnej przyjechał w 2005 roku – do pracy w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Początkowo zatrudniony był jako Pedagog-Terapeuta, później jako nauczyciel języka polskiego oraz wos.
Pisze, z przerwami, od 21 roku życia, choć, jak sam mówi, pierwszy wiersz napisał, mając 12 lat. Jest twórcą niekonwencjonalnym, awangardowym, eksperymentującym z formą. Od swojego czytelnika wymaga skupienia, zdolności poszukiwania drugiego dna oraz wychodzenia poza wszelkie ramy formalne i obyczajowe. „Pisarz nie może pozwolić sobie na to, żeby w jego tekstach znalazły się przypadkowe słowa, dlatego za wszystko co napisałem, biorę całkowitą odpowiedzialność”.
Pierwszą powieść wydał w roku 2014 („Trzy litery” wyd. Novae Res). Potem założył własne wydawnictwo (Wydawnictwo Pokątne Jedna Sztuka). Wydał w nim sześć pozycji. W szufladzie czekają kolejne książki. Pisze prozę, poezję, etiudy literackie, dramaty. Jego ostatnim dziełem jest „Auschwitz” – dramat, na który składają się dwa akty i epilog. Uważa, że sztuka powinna poruszać i skłaniać do przemyśleń. „Daleki jestem od wychowywania kogokolwiek. Może dlatego, że na co dzień pracuję jako nauczyciel.”