maj

9

2019

Chciałam być Konopnicką – spotkanie autorskie z Jadwigą Marzec

W Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej odbyło się spotkanie autorskie z Jadwigą Marzec. Autorka ma w swoim dorobku liczne utwory poetyckie, fraszki, utwory dla dzieci oraz wydaną w 2018 r. książkę pt. „Marzenia nie liczą lat”. W młodości autorytetem pisarki była Maria Konopnicka. Wspomina, że chciała być taka, jak ona. Artystka bardzo ceni i przekazuje w swoich utworach tradycyjne polskie wartości. Jadwiga Marzec zdobyła również II miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim i Literackim im. ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”.

Bohaterką książki „Marzenia nie liczą lat” jest sądecka malarka Grażyna Kulig. Biografia została napisana na podstawie rozmów przeprowadzonych z artystką. Jadwiga Marzec wspomniała m.in. ważne słowa malarki: „Moja pasja pozwoliła mi przetrwać najtrudniejsze chwile.” Piętno na Grażynie Kulig odcisnęły lata II wojny światowej. Śmierć ojca, piękna miłość, nietypowy ślub. Trójka wspaniałych dzieci, tragiczna śmierć męża. Historia kobiety, która mimo ciężkich sytuacji życiowych nie poddaje się i walczy o spełnienie swoich marzeń. W książce znajdują się liczne ilustracje z życia prywatnego bohaterki oraz jej dzieł. Grażyna Kulig do dziś maluje m.in. portrety oraz obrazy do kościołów. Organizuje również wystawy. Żyje pełnią życia.

Na spotkaniu była obecna dr Wiesława Kogut, recenzentka książki „Marzenia nie liczą lat” i przyjaciółka autorki.

– Podczas czytania płakałam, smuciłam się, cieszyłam się. Warto wracać do tej książki, której bohaterka wytrwale realizowała swoje marzenia. Polecam tę książkę, ponieważ każdy ma marzenia. Nie wolno rezygnować z siebie. Marzenia mogą być drogowskazem, trzeba tylko chcieć działać.” – powiedziała, podsumowując swoje wrażenia.

Tekst : Natalia Chorągwicka (TV28)