maj

29

2009

Cała Polska czyta dzieciom

Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Miejska Biblioteka stała się miejscem spotkań czytelniczych w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Zaproszeni goście będą przybliżać naszym małym czytelnikom DZIEJE SPORTU W NASZYM MIEŚCIE, a także przeczytają krótkie opowiadanie z książki Bolek i Lolek niech żyje sport, które związane jest z omawianym tematem.

Cykl spotkań , które trwać będą przez cały maj, zainaugurował Burmistrz Miasta Mszana Dolna – Tadeusz Filipiak, który spotkał się z uczniami klasy II bz ZSM nr 1. Dzieci dowiedziały się od pana Burmistrza o jego pracy, o planowanych inwestycjach związanych ze sportem, a także zasypały naszego gościa mnóstwem pytań, dotyczących różnych problemów z jakimi borykają się na co dzień mali obywatele naszego miasta.

6 maja z klasą II a z ZSM nr 1 spotkał się Pan Andrzej Majchrzak. Nasz gość opowiedział dzieciom o sporcie, który uprawia. Pan Andrzej z wykształcenia jest magistrem rekreacji ruchowej AWF w Krakowie. Jest też płetwonurkiem (stopnie: Open Water Scuba Instruktor PADI, EFR Instruktor, Instruktor Specjalizacji oraz Sternik Jachtowy, Starszy Sternik Motorowodny, Ratownik WOPR, instruktor pływania, instruktor narciarstwa zjazdowego) Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały ciekawych opowieści o tym wspaniałym sporcie. Prawdziwą atrakcją był sprzęt do nurkowania, który można było nie tylko obejrzeć, ale nawet przymierzyć. Dzieci chętne do wzięcia udziału w kursach nurkowania, organizowanych przez pana Majchrzaka odsyłamy na stronę www.diabelmorski.pl

7 maja swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Barbara Dziwisz, Bratanica kardynała Stanisława Dziwisza, pełniąca funkcję Pełnomocnika Wójta w Urzędzie Gminy w Mszanie Dolnej.
W spotkaniu z Panią Dziwisz wzięły udział dwie klasy ,,0” z ZSM nr 1 i ZSM nr 2. Dzieci zapoznały się z pracą, którą wykonuje w Gminie, rozmawiały o roli, jaką powinien odgrywać sport w życiu każdego małego człowieka.

W piątek 8 maja o swoich sportowych zamiłowaniach opowiedział klasie I b z ZSM nr 2 Pan Jan Piekarczyk.
Pan Piekarczyk przekazał dzieciom wiele cennych informacji na temat ogniska TKKF „LUBOGOSZCZ”, w którym prężnie działa od 10 lat. Podzielił się także swoimi sportowymi sukcesami i zachęcił swoich słuchaczy do uprawiania sportu oraz brania udziału w imprezach sportowych organizowanych przez TKKF ”Lubogoszcz” np. turnieju tenisa stołowego , turnieju piłki siatkowej oraz siatkówki plażowej.

13 maja w środę na spotkanie z klasami I c z ZSM nr 1 i III c z ZSM nr 2 przybył Pan Andrzej Pakosz, Prezes Koła Wędkarskiego „Mszanka”.
Pan Pakosz opowiedział dzieciom opowiedział dzieciom o dyscyplinach sportu i o ludziach ,którzy je uprawiali reprezentując nasze miasto na różnych zawodach sportowych. Najwięcej czasu poświęcił jednak na przedstawienie swojej pasji, jaką jest wędkarstwo.
Podczas spotkania dzieci mogły podziwiać wyprawioną głowę szczupaka, haczyki i różne sztuczne przynęty, na które nasi wędkarze łowią ryby nie tylko dla przyjemności, ale także na różnych zawodach wędkarskich.

Klasa I a z ZSM nr 1 w dniu 14 maja spotkała się z księdzem Stanisławem Parzygnatem, Proboszczem Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej.
Ksiądz Proboszcz na specjalnie zorganizowanej „konferencji prasowej” odpowiadał na mnóstwo pytań dotyczących nie tylko sportu, ale również Jego pracy duszpasterskiej i życia codziennego.

W piątek 15 maja do naszej Biblioteki na spotkanie z klasą „0”z ZSM nr 1 przybiegł znakomity biegacz Pan Zygmunt Łyżnicki. Nasz gość przyniósł na to spotkanie mnóstwo wspaniałych i ciekawych rzeczy. Medale, puchary, dyplomy i kroniki zobrazowały dzieciom jak wiele w sporcie osiągnął nasz mistrz.
W trakcie spotkania każdy z uczniów mógł przymierzyć medal, potrzymać puchar i chociaż przez chwilę poczuć się jak zwycięzca.
Po wysłuchaniu ciekawego opowiadania na dzieci czekała nagroda ufundowana przez naszego gościa. Zwyciężczynią w tym dniu okazała się Zuzia, która wylosowała nagrodę, aparat MP3.

W dniu 19 maja z dziećmi spotkał się pan Kazimierz Kokoszka , który reprezentował klub sportowy KS TURBACZ. Brzydka, burzowa pogoda uniemożliwiła przybycie na spotkanie uczniom z kl. II c z ZSM nr 1 ,dlatego nasz gość spotkał się z dziećmi w szkole.
Z kl. I c z ZSM nr 2 spotkanie odbyło się w Bibliotece.
Podczas zajęć pan Kokoszka opowiedział dzieciom o działalności klubu sportowego TURBACZ, zachęcając dzieci do czynnego uprawiania sportu, w szczególności w różnych sekcjach działających w klubie. Na zakończenie uczniowie losowali nagrody ufundowane przez Pana Prezesa Klubu Władysława Szczypkę.
Klasa II c otrzymała na pamiątkę medal wybity z okazji nadania klubowi sztandaru, a Madzia wylosowała koszulkę reprezentacji młodzików KS TURBACZ.
Klasa I c dostała pamiątkowy proporczyk, a piłkę z autografami zawodników wylosował Mateusz Kowalczyk.

Środa 20 maja to dzień spotkania przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Mszanie Dolnej z panem Markiem Szczepańskim – Komendantem Policji.
Pan Komendant rozmawiał z przedszkolakami o pracy policjantów zwracając uwagę na to jaką rolę spełnia sport w życiu każdego policjanta. Korzystając z okazji przypomniał dzieciom o kilku ważnych rzeczach dotyczących bezpieczeństwa podczas ich zabaw sportowych.

Pan Stefan Kaleta to kolejny zaproszony gość , z którym spotkała się klasa I a z ZSM nr 2.
Pan Kaleta jest właścicielem ośrodka wypoczynkowego ,,Słoneczko” ,do którego na obozy kondycyjne przyjeżdżają sportowcy z różnych stron Polski. Pan Stefan opowiedział dzieciom o swojej pracy a także o unikatowej kolekcji nart, którą zebrał dzięki mieszkańcom Mszany.
Część zbiorów jest wyeksponowana w jednej z sal w pensjonacie i na razie mogą ją podziwiać goście mieszkający w ośrodku sportowym.

W piątek 22 maja swoją obecnością zaszczycił nas pan Bolesław Żaba – Członek Zarządu w Starostwie Powiatowym w Limanowej. Nasz gość to nie tylko działacz samorządowy, ale przede wszystkim jeden z trenerów i założycieli klubu sportowego MARATON MSZANA DOLNA, działającego przy Zakładzie Artykułów Ściernych INCO.
To właśnie ten klub był początkiem kariery dla wielu narciarzy m.in. braci Ziemianin i Justyny Kowalczyk.

Klasa III a z ZSM nr 2 spotkała się w poniedziałek 25 maja z panem Władysławem Jerzym Żądło – Przewodniczącym Rady Miasta. Pan Przewodniczący przybył na spotkanie na rowerze w stroju kolarskim. Nasz gość oprócz jazdy na rowerze uprawia także inne sporty m.in biega. Do takiego właśnie czynnego wypoczynku namawiał swoich słuchaczy. Oprócz tego dzieci mogły zadawać pytania na wszystkie nurtujące ich tematy. Dzięki temu dowiedziały się jakie sportowe inwestycje czekają miasto w najbliższym czasie, a także gdzie w Mszanie można uprawiać różne dyscypliny sportu.

W tym samym dniu na króciutkie spotkanie z dziećmi przybyła pani Maria Kowalczyk – mama pani Justyny Kowalczyk, mistrzyni świata w narciarstwie klasycznym. Pani Kowalczyk pokazała dzieciom medale swojej córki oraz obdarowała ich pamiątkowymi zdjęciami z autografem naszej wspaniałej sportsmenki.

Piątek 29 maja to ostatni dzień akcji czytelniczej ,,Cała Polska czyta dzieciom”. W tym dniu odbyły się dwa spotkania.
Na pierwsze z nich przybył ksiądz proboszcz Parafii Św. Michała Archanioła – Jerzy Raźny, który spotkał się z klasą II a z ZSM nr 2. Ksiądz proboszcz rozmawiał z dziećmi na temat sportowców wywodzących się z naszego miasta, a także tłumaczył swoim małym słuchaczom jak ważną rzeczą w życiu jest uprawianie sportu.
To miłe spotkanie zakończyło się gimnastyką prowadzoną przez naszego gościa.

Ze względu na zmienną pogodę na drugie spotkanie nie mogły dotrzeć przedszkolaki z Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej. Nasz gość, a był nim pan Franciszek Dziedzina – Wicestarosta Limanowski spotkał się z nimi i ich wychowawcami w przedszkolu.
Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy związanych z pracą naszego gościa. Na zakończenie zostały obdarowane upominkami, które dla nich przygotował pan wicestarosta.