lut

19

2019

Malarska pasja Sercanina

Galeria Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej gości prace malarskie ks. Andrzeja Sawulskiego, sercanina i rektora kościoła w Glisnem. 15 lutego br. miał miejsce uroczysty wernisaż jego obrazów z udziałem władz powiatu, miasta i gminy, licznych duchownych i gości. Wernisaż wystawy zgromadził ponad 60 osób, a wielu z nich przybyło spoza terenu gminy i miasta. Z Krakowa przyjechało dwóch infułatów Bazyliki Mariackiej – księża Dariusz Raś i Bronisław Fidelus i trzech innych duchownych. W tej znanej na całym świecie świątyni ks. Sawulski od 2000 r. jest penitencjarzem.  Z kolei z papieskiej parafii w Wadowicach przybyli pochodzący z Glisnego ks. infułat Jakub Gil i obecny proboszcz ks. prałat Stanisław Jaśkowiec. Zgromadzenie Księży Sercanów, do którego należy ks. Sawulski reprezentował prowincjał ks. Wiesław Święch z Warszawy oraz kilku księży z Krakowa, m.in. pracujący w sanktuarium św. Jana Pawła II – ks. Zbigniew Bogacz, który w 2001 r. wysłał na placówkę sercanów pod Luboniem ks. Andrzeja. Byli też księża z dekanatu mszańskiego.

– Witam wszystkich gości przybyłych na wernisaż naszego księdza Andrzeja Sawulskiego, przede wszystkim znamienitych gości, przedstawicieli Kościoła, jak również władz samorządowych i wszystkich, którzy zechcieli uświetnić swą obecnością tą naszą skromną uroczystość – powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Agnieszka Orzeł, która zaprosiła w progi galerii w Bibliotece prace malarskie księdza z Glisnego.

– Długo się opierałem, ale uległem, choć kilka razy pytałem panią dyrektor, czy to naprawdę warto pokazać moje prace – powiedział ks. Andrzej, dziękując za zorganizowanie wystawy. Następnie przedstawił wszystkich uczestników wernisażu, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz miasta Anna Pękała, przewodniczący Rady Janusz Matoga i wiceprzewodnicząca Janina Flig.

Gminę reprezentował wójt Bolesław Żaba, a powiat przewodnicząca rady Ewa Filipiak oraz kilku radnych, m.in. Grzegorz Wójcik i Stanisław Potaczek. Był także były burmistrz Mszany Józef Kowalczyk.

Potem wszyscy usłyszeli wspomnienie ks. Sawulskiego o tym, kiedy zaczęła się jego pasja malarska i jak ona przebiegała przez lata powołania do sercanów, w okresie kapłaństwa, pracy dziennikarskiej w redakcji „Gościa Niedzielnego” oraz pracy duszpasterskiej w rektoracie w Glisnem. Wspomniał o dwóch osobach, które wywarły duży wpływ na jego zainteresowanie sztuką, a byli to proboszcz jego rodzinnej parafii św. Rocha w Nowym Sączu, doskonały kopista ks. Adam Stachoń, oraz Rozalia Kościsz, miejscowa malarka.

– Kiedy w 1980 roku wstąpiłem do sercanów, nie wiem czemu, ale przełożeni od razu powierzyli mi rolę dekoratora. Wykonywałem więc dekoracje na różne uroczystości, malowałem plakaty liturgiczne, a pierwsze obrazy powstały jeszcze w klasie maturalnej – opowiadał zebranym i swej parafiance Gabrysi Oleksy, uzdolnionej plastycznie uczennicy kl. VI, której prace były prezentowane na wielu wystawach pokonkursowych. Obraz jej autorstwa, portret ks. Sawulskiego, znalazł się także na wystawie w Bibliotece.

Na wystawie prezentowane jest ponad 25 prac malarskich, a większość z nich powstała w ostatnich czterech miesiącach. Są też obrazy namalowane 25 lat temu, a wśród nich – jak podkreślił ich twórca – najbliższy mu obraz patrona – św. Andrzeja, apostoła.

– Większość obrazów z tamtego okresu trafiła do różnych znajomych i przyjaciół. Prezentowane na wystawie jakoś się ostały. Nie wiem czemu przychodząc do Glisnego przestałem malować. Czas pochłonęło duszpasterstwo i prowadzenie strony internetowej księży sercanów i pisanie tekstów, ale cieszę się, że znów wróciłem do pędzla i farb –  posumował ks. Sawulski.

Miłym akcentem wernisażu były życzenia pod adresem dwóch dostojnych jubilatów obchodzących 80 lat życia, mianowicie księży infułatów Bronisława Fidelusa i Jakuba Gila, a także z okazji 25 lat kapłaństwa i 50 lat życia – archiprezbitera mariackiego ks. Dariusza Rasia. Wiązanki kwiatów otrzymał także od burmistrz miasta oraz dzieci i dyrekcji ze Szkoły Podstawowej w Glisnem bohater wernisażu – ks. Sawulski.

Potem był czas na zobaczenie wystawionych prac malarskich, na poczęstunek i dłuższe rozmowy.  W czasie wernisażu kilka utworów na gitarze wykonał o. Marek Socha, kapucyn z klasztoru w Tenczynie.

red. XAS UM

Relacja z wernisażu dostępna na stronach:

 

Ks. Andrzej Sawulski, sercanin – pochodzi z Nowego Sącza, parafia św. Rocha. Od 2001 r.  rektor Rzymskokatolickiego Rektoratu pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Glisnem

 • Szkołę Podstawową, a potem Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza ukończył w Nowym Sączu
 • W 1980 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Sercanów,
 • W 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach
 • Na początku lat 90-tych współtworzył Wydawnictwo Księży Sercanów i nowe czasopismo religijno-społeczne „Czas Serca”,
 • Jest autorem publikacji książkowej „Symbole religijne i liturgiczne (1995r.)
 • W 1994 r. został redaktorem ogólnopolskiego tygodnika „Gość Niedzielny”, a w 1997 r. sekretarzem Oddziału redakcji w Krakowie.
 • Zainicjował i współorganizował w 1997 r. w krakowskim Oddziale GN konkurs plastyczny dla dzieci pod patronatem rektora ASP prof. Rodzińskiego pt. „Kraków i Podhale papieża”, która odbyła się w krużgankach klasztoru Dominikanów w Krakowie.
 • Współtwórca koncertu adwentowego „Caritas” Archidiecezji Krakowskiej i ustanowienia medalu „Bogaci Miłosierdziem”,
 • Od 1996 r. do 1998 r. wiceprezes krakowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
 • Współpracował i pisał na łamach „Przeglądu Katolickiego” oraz w innych pismach. Publikuje teksty na portalu www.zyciezakonne.pl
 • Od 2000 r. penitencjarz Bazyliki Mariackiej w Krakowie
 • W 2001 r. został duszpasterzem w placówce prowadzonej przez Sercanów w Glisnem, doprowadzając do utworzenia w 2006 r. samodzielnego Rektoratu pw. Najśw. Serca Pana Jezusa i został pierwszym jego rektorem.
 • W 2007 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP
 • Od 2009 do 2016 r. był dyrektorem strony internetowej Polskiej Prowincji Księży Sercanów
 • Od 2016 r. prowadzi własną stronę www.eccenewscor.pl oraz Facebook Rektorat p.w. NSPJ w Glisnem