sie

15

2009

Wzbogacenie zbiorów regionalnych

Wzbogacenie zbiorów regionalnych- dar od Pani prof. dr hab. Józefy Krzysztofiak- Kobylińskiej

Pani prof. dr hab. Józefa Krzysztofiak-Kobylińska, em. profesor Akademii Pedagogicznej w Krakowie ofiarowała Miejskiej Bibliotece swoje trzy książki oraz rozprawy (ponad 30)na temat Władysława Orkana i gwary gorczańskiej. Wszystkie pozycje mają charakter językoznawczy i były publikowane zarówno w wydawnictwach macierzystej Uczelni- Akademii Pedagogicznej w Krakowie, jak również w wielu poważnych wydawnictwach naukowych w Polsce. Pani prof. J. Krzysztofiak-Kobylińska jest rodowitą zagórzanką, pochodzi bowiem z Mszany Dolnej.
Swoją wieloletnią pracą przyczyniła się w znaczącym stopniu do spopularyzowania dzieł Orkana i gwary tego terenu, zwłaszcza w naukowym środowisku językoznawczym w Polsce. Orkanowi i swojej rodzinnej ziemi poświęciła35 lat życia, licząc od pierwszego artykułu, który opublikowała w 1972 roku.
Jak sama mówi: Cieszę się, że mogłam spełnić Orkanowe przesłanie : „Ze wsią swoją rodzinną żyj- i daj jej, co najlepsze. Wróć braciom, coś wiedzą zdobył. Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodzinną ziemią, choćbyś na końcu świata się znalazł” [Wskazania dla synów Podhala].