lis

12

2018

100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada odbył się w naszej bibliotece spektakl słowno – muzyczny o charakterze patriotycznym pt. „Zamyślenia nad Ojczyzną”. Scenariusz został napisany w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, twórcy niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Na spektakl składają się pieśni i poezja patriotyczna, a całość można podzielić na trzy obrazy. Myślą przewodnią pierwszego jest ukazanie udręki narodu polskiego żyjącego w niewoli, a także tęsknoty za wolną i niepodległą Ojczyzną. Obraz drugi pokazuje męstwo i wolę walki żołnierza polskiego w czasie I wojny światowej. Szczególne miejsce zajmuje wspomnienie o bohaterskich i tragicznych zmaganiach młodzieży w walce o Lwów w 1918 roku. Ostatni obraz oddaje cześć Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego kompani. Ukazuje również radość z powodu zakończenia wojny i powołania Polski Niepodległej.

„Zamyślenia nad Ojczyzną” doskonale oddają patriotyczny i doniosły charakter istotnych wydarzeń w historii naszego narodu i nie pozwalają zapomnieć ile musieliśmy wycierpieć za wolną Ojczyznę.

Serdecznie dziękujemy artystom oraz przybyłym gościom za uczczenie tego szczególnego dla nas wszystkich dnia.