czrw.

22

2018

Wernisaż prac z konkursu czytelniczo-plastycznego „Góralskie cytanie”

Idea czytanek gwarowych mających stanowić wsparcie dla nauczycieli regionalistów pracujących na Podtatrzu zrodziła się w 2013 roku. Wtedy to z inicjatywy prof. Anny Mlekodaj powstała Góralska czytanka – zbiór tekstów z Podhala zawierający opowiadania obyczajowe, prezentujący sylwetki osób zasłużonych dla regionu oraz wprowadzający dzieci i młodzież w tematykę lokalnych wierzeń. Czytanki gwarowe stały się podstawą do zorganizowania Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie cytanie”, dzięki któremu treści te mogły trafić do docelowej grupy odbiorców. W zeszłym roku ukazała się Zagórzańska czytanka, która stała się inspiracją do zorganizowania konkursu „Góralskie Cytanie” na terenie Ziemi Zagórzańskiej.

II zagórzańska edycja Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „Góralskie Cytanie” przeprowadzona została w tym roku w trzech etapach: szkolnym, gminnym oraz wojewódzkim. W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 159 uczestników z 14 szkół.

Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zorganizowała wystawę 59 prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 20.06.2018 r. Wśród zaproszonych gości byli pani Małgorzata Lenartowicz – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, pan Łukasz Zapała – współautor Zagórzańskiej czytanki, pani Teofila Latoś – prezes PTL Oddział w Mszanie Dolnej, pani Małgorzata Treit – członek jury, pani Magdalena Karpierz – koordynator konkursu na etapie wojewódzkim, dyrektorzy szkół Pani Bogusława Cieżak SP nr 2 w Mszanie Dolne, Pani Janina Flig ZSiP w Łostówce, nauczyciele, oraz młodzież i dzieci wraz z rodzicami. Pana Burmistrza Miasta Mszana Dolna reprezentował radny Bogdan Surówka. Fragmenty Zagórzańskiej czytanki zaprezentowała laureatka konkursu Zuzanna Figura, absolwentka SP nr 2 w Mszanie Dolnej, a o oprawę muzyczną zadbała kapela z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce Mali Łostowianie.