maj

31

2018

Tydzień Bibliotek

Maj to miesiąc, w którym obchodzony jest Tydzień Bibliotek. W tym szczególnym tygodniu podkreśla się rolę czytania i samych bibliotek w edukacji i poprawie jakości życia. Aby uświetnić ten czas, biblioteka zorganizowała spotkania z autorami książek oraz ciekawymi osobowościami naszego regionu.
9 maja zaproszenie przyjął Wiesław Drabik, autor ponad dwustu książek dla dzieci. W spotkaniu z naszym gościem uczestniczyli uczniowie klas I SP nr 2 w Mszanie Dolnej. W trakcie spotkania w Miejskiej Bibliotece Wiesław Drabik opowiadał, jak powstają książki – od pomysłu do druku, demonstrował ilustracje i czytał swoje utwory. Zadawał też zagadki i organizował małe konkursy, w których nagrodami były jego książeczki, zakładki oraz naklejki z dedykacjami. Odpowiednio dobranymi fragmentami bajek i wierszyków zachęcał dzieci do układania rymowanych zakończeń i wymyślania zabawnych rozwiązań. Odpowiadał też na dziesiątki nieraz bardzo zaskakujących pytań. Rozbawieni młodzi czytelnicy ustawiali się w kolejce, aby nabyć publikacje z autografem pisarza z Krakowa. Pełne humoru, wierszowane bajeczki, wspaniale ilustrowane przez Marka Szala, Andrzeja Kłapytę czy Dorotę Szoblik są chętnie czytane zarówno przez najmłodszych, jak i ich rodziców. Niektóre były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki” oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Najbardziej znane z nich to: „Kocie łakocie”, „Bajka o Smoku Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Łakomczucha”, „Awantura na podwórku”, „Uciekł niedźwiedź”. Powodzeniem cieszy się również seria „Zostań Mistrzem”, opisująca naszych najlepszych sportowców ukrytych pod postaciami zwierząt.

Kolejnym gościem była pani Agnieszka Kęska mieszkająca w miejscowości Słopnice nieopodal Limanowej. Jest jedną z osób, które dwa lata temu zainicjowały utworzenie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS. Misją stowarzyszenia jest rozwijanie i upowszechnianie prospołecznych i obywatelskich postaw. Pomoc LEGE ARTIS jest wielowątkowa. Przybliża kulturę najwyższej próby dzieciom i młodzieży z małych miejscowości. Prowadzi akcje edukacyjne, z naciskiem na historię Polski (wizyta w Muzeum Armii Krajowej gen. Emila Fieldorfa „Nila”, czy Muzeum Historycznym Miasta Krakowa). Niesie także materialne wsparcie dwustu rodzinom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji. Organizuje paczki żywnościowe oraz rzeczowe. Na spotkaniu z uczniami klas III SP nr 2 opowiadała o swojej pracy, a także przybliżyła historię kaprala Wojtka – niedźwiedzia będącego maskotką polskich żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej.

Z klasami II spotkał się Wojciech Pyka, prezes Stowarzyszenia Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo działającego w Rabce-Zdroju. Zaproszony gość opowiedział o swojej pracy w Stowarzyszeniu, które wspiera osoby samotne, bezdomne, niezaradne życiowo, uzależnione od alkoholu. Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom i rodzinom, które z różnych powodów są niezdolne do rozwiązywania życiowych problemów, kształtowanie postaw społecznych, wspieranie działań na rzecz osób potrzebujących pomocy. Do działań Stowarzyszenia należy m. in. prowadzenie kuchni dla ubogich i wydawanie posiłków, odwiedzanie chorych w domach, prowadzenie punktu charytatywnego z wydawaniem żywności, odzieży i sprzętu gospodarstwa domowego, organizowanie Wigilii dla samotnych, organizowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z rodzin wielodzietnych. Opowiadając o swojej pracy pan Wojciech gorąco zachęcał młodych słuchaczy do podjęcia pracy jako wolontariusz.
Cykl spotkań zakończyła wizyta Jadwigi Marzec, autorki, która pisze wiersze, fraszki, bajki, opowiadania dla dzieci. Ukazują się one w wydaniach zbiorowych: „Almanachu współczesnej fraszki polskiej” oraz „Almanachu współczesnej bajki polskiej”. W 2017 roku ukazał się debiut książkowy autorki pt. „Niezwykły tydzień Frani”, będący tematem przewodnim spotkań, które odbyły się w szkołach podstawowych na terenie naszego miasta. Autorka opowiadała o początku tworzenia książki, a także czytała fragmenty o niezwykłych przygodach głównej dziewięcioletniej bohaterki książki – Frani. Dziewczynka mieszka pod Krakowem i co roku przyjeżdża na wakacje do swoich dziadków, niedaleko Nowego Sącza. Bohaterka opowiada m.in. o Święcie Dzieci Gór, który odbywa się corocznie w lipcu w Nowym Sączu, a także o przygodach i wydarzeniach przeżywanych razem ze swoją koleżanką. Pisarka w trakcie spotkania rozmawiała i porównywała losy i przygody Frani z dziećmi uczestniczącymi w spotkaniu, którzy byli w podobnym wieku. Spotkania było niezwykle ciekawe, a aktywność i chęć wypowiedzenia się o swoich przeżyciach i różnych przygodach przez dzieci pokazały, że były one interesujące i wartościowe. Na zakończenie każdy uczestnik mógł nabyć książkę i otrzymać pamiątkowy wpis.