paź

23

2010

„Obraz Matki w twórczości Władysława Orkana” – spotkanie autorskie z Panią Prof. dr hab. Józefą Kobylińską

22 października w Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej gościła prof. dr hab. Józefa Kobylińska. Tym razem przedstawiła wycinek twórczości Władysława Orkana – obraz matki. Jest to temat interesujący ze względu na więź łączącą pisarza z jego matką, Katarzyną Smreczyńską. Prof. Kobylińska podkreślała jednak, że postaci matek pojawiają się stosunkowo rzadko na kartach utworów Orkana. Na pierwszy plan wysuwa się jedynie Margośka z Komorników. Bohaterka ta stanowi przykład matki czułej, skupionej na dzieciach. Na przeciwległym biegunie znajdują się kobiety bezwzględne, odmawiające dzieciom prawa do samodzielnego życia. Orkan uchwycił wiele odcieni psychiki kobiet, od materialistek po matki cierpiące z miłości do dzieci. Te bolesne historie osadzone zostały w realiach gorczańskiej wsi, borykającej się z wieloma problemami.

Prof. Kobylińska nie tylko przypomniała treść najważniejszych utworów Władysława Orkana, ale też analizowała środki, tworzące językowy obraz świata, niosące duży ładunek emocjonalny.
Wykład prof. Kobylińskiej stał się okazją do zasygnalizowania lokalnym władzom, że dzieła piewcy Gorców od dawna nie są wznawiane, a stanowią bardzo cenną spuściznę. Dokumentują bowiem historię naszego regionu.