maj

31

2011

Cała Polska czyta dzieciom

Czy kiedykolwiek do Twoich drzwi zapukał kiedyś mały pingwin? Co byś wtedy zrobił? Odprowadził do domu, nawet gdyby to był biegun południowy? Ta wymyślona historia była odczytywana na prawie każdym spotkaniu w Bibliotece, bo podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Miejska Biblioteka stała się miejscem spotkań czytelniczych w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Historia o pingwinie, marszu jamników, dziewczynce, która chciała koniecznie mieć psa to opowiastki, które w tym czasie królowały w czytelni pełnej dzieci. Bo w tym roku przewodnim tematem było oczywiście hasło: „Ja i moje zwierzątko”. Zaproszeni goście dzielili się historiami na temat swoich pupili, o swoich psach i ich figlach opowiadali zaproszeni goście:

W środę 4 maja w mszańskiej bibliotece gościła pani Danuta Wieliczko – Prezes TPSP Terenowego Koła Mszana Dolna. Dla dzieci z klasy III a ZSM nr 1, czytała opowiadania o zwierzętach. W trakcie spotkania opowiadała historie o zwierzętach: o kotach i psach. Z dziećmi, które pytały o jej pasję twórczą, podzieliła się ciekawostkami i poradami. Na zakończenie spotkania obdarowała dzieci pięknymi, kolorowymi figurkami zwierząt, które sama wykonała dla nich z masy solnej.

W dniu 5 maja o godz. 11.00 uczniom klasy III a, z ZSM nr 2 książki czytał Pan Adam Malec – Przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna. W pamięci dzieci na długo pozostaną opowiadania o czworonożnym przyjacielu naszego gościa. Dzieci mogły też na zakończenie spotkania, poczuć atmosferę prawdziwej sesji Rady, składając wiele interpelacji i zapytań.

W piątek 6 maja, czytał Pan Jan Chorągwicki – Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna. Spotkał się z uczniami klasy I b z ZSM nr 2 i razem z dziećmi odkrywał interesujące oraz zabawne fakty, związane z książkowym światem zwierząt.

W poniedziałek 9 maja Bibliotekę odwiedził Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba. Klasa III b z ZSM nr 2, z zapartym tchem słuchała czytanych opowiadań o zwierzętach. Wójt opowiedział też dzieciom o swoim psie, czujnym i mądrym owczarku podhalańskim. Dzieci aktywnie brały udział w zadawaniu pytań, dotyczących pracy Wójta.

10 maja z uczniami klasy „0” ZSM nr 1 spotkała się Pani Ewa Strauchmann, pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego. Przeczytała dzieciom książeczkę pt. „Chłopiec i Pingwin” Olivera Jeffersa. Opowiedziała o swojej pracy i o zwierzętach zamieszkujących tereny GPN.

11 maja gościła w bibliotece Pani Elżbieta Jakubiak – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna. Dzieci z klasy I b ZSM nr 1, wysłuchały ze szczególna uwagą i skupieniem przygód „Kaktusa, dobrego psa” autorstwa Barbary Gawryluk. Po przeczytaniu książki, Pani Jakubiak długo rozmawiała z małymi słuchaczami o tym, że dobrze mieć przyjaciela.Kogoś wesołego, mądrego i kochającego, komu można zaufać, z kim się chętnie spędza czas.Takim przyjacielem może być właśnie pies. Dzieci śmiały się głośno, kiedy opowiadała im o szalonych zabawach swojego rozbrykanego, łobuzerskiego labradora.

Pan Tadeusz Filipiak – Burmistrz Miasta Mszana Dolna , swoją obecnością w bibliotece podkreślił znaczenie głośnego czytania w życiu dziecka. Aby posłuchać opowieści o „Chłopcu i Pingwinie” O.Jeffersa , czytanej przez przedstawiciela władz miejskich, do biblioteki przybyły dzieci z klasy I a ZSM nr 2, z wychowaczynią Lidią Kot.
Książka obrazkowa opowiadająca o samotności, poszukiwaniu i odnalezieniu przyjaźni, wzbudziła wiele emocji u małych słuchaczy. Rozmowa z dziećmi po przeczytaniu książeczki była bardzo ożywiona. Głośne rozmowy o swoich pupilach (psach, kotach, papużkach ) i o obowiązkach jakie ma każdy właściciel czworonoga, było słychać do końca spotkania. Uśmiechnięte szeroko buzie dzieci były najlepszą nagrodą dla czytającego gościa, który mimo braku czasu przyjął nasze zaproszenie.

Dnia 16 maja br. Wicestarosta Limanowski Franciszek Dziedzina spotkał się z dziećmi z klasy III b, z ZSM nr 2 w Mszanie Dolnej. Czytał dzieciom po raz 10! (od pierwszej akcji w roku 2001).Wicestarosta przeczytał dzieciom piękną bajkę Jarosława Mikołajewskiego pt. „Wszyscy maja psa tylko nie ja”, oraz przeprowadził z nimi krótką pogawędkę na temat zwierząt. Dzieci słuchały czytanej bajki z dużą uwagą.

We wtorek 17 maja pod Biblioteką zatrzymał się policyjny radiowóz, który specjalnie na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami z klasy I a z ZSM nr 1, klasy „0”a i „0” b z ZSM nr 2 , przywiózł dwa policyjne psy. Owczarek Rambo i labrador Fido razem ze swoimi przewodnikami – asp. Robertem Palą i mł. asp. Arkadiuszem Orłem – policjantami z Komendy Powiatowej w Limanowej zaprezentowały swoje umiejętności. Dzieciaki też gęsto otoczyły radiowóz – każdy chciał być przez chwilę kierowcą takiego samochodu, udało się nawet połączyć z policjantem dyżurującym oraz włączyć syrenę co wzbudziło duże zainteresowanie w sąsiedztwie. Nawet mł. asp. Piotr Smaga poczuł zainteresowanie zawodem policjanta na własnej skórze. Każdy maluch chciał zobaczyć broń i kajdanki, czapka i kamizelka też poszła w ruch i po przymiarkach tym sposobem mieliśmy na sali kilku małych policjantów.

19 maja z czytelni rozchodziły się ptasie nawoływania – to Zastępca Burmistrza Michał Baran przygotował dla uczniów kl.III c z ZSM nr 2 w Mszanie Dolnej, konkurs dźwiękowy. Dzieci musiały rozpoznać ptaki, mało tego, po przeczytaniu opowiadania pokazał dzieciom na czym polega jego ornitologiczne hobby. Na spotkanie przygotował swój pierwszy zeszyt terenowy z zapiskami obserwowanych ptaków, piękne zdjęcia ze swoich fotograficznych zbiorów – przeważały te naprawdę rzadkie i trudno spotykane. Pod koniec spotkania odpowiadał na pytania, udzielał rad, jak opiekować się ptakami oraz zachęcał do prowadzenia własnych obserwacji naszych skrzydlatych przyjaciół.

„Raz i dwa, raz i dwa, pewna pani miała psa, trzy i cztery, trzy i cztery, pies ten dziwne miał maniery…”- tej wyliczanki- rymowanki uczyła dzieci z klasy II b z ZSM nr 2, Pani Bogumiła Cieżak – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury. Po wysłuchaniu pięknych opowiadań o zwierzętach, mali przyjaciele zwierząt , rozwiązywali zagadki i rebusy, które przygotował dla nich zaproszony gość.

31 maja, z dziećmi przedszkolnymi z Przedszkola Nr 1, spotkała się Alina Borkowska – lekarz weterynarii. Po przeczytaniu im książeczki, przeprowadziła zajęcia, które sama przygotowała dla dzieci. Maluchy rysowały swoje ulubione zwierzątka i odgadywały zagadki. A zajeciom przyglądała się kotka Jaga, którą Pani Borkowska przyniosła do biblioteki.