lut

11

2012

Wystawa Akwarele i ikony – wernisaż malarstwa Danuty Franczak

W zimne piątkowe popołudnie w Bibliotece spotkali się miłośnicy sztuki, by obejrzeć nową kolekcję urzekających prac Danuty Franczak.

Jest to już trzecia indywidualna wystawa autorki w mszańskiej książnicy,na której prezentowane są akwarele-dorobek ubiegłego roku. Są wśród nich nagradzane i wyróżnione prace a także obrazy akrylowe na deskach, które powstały w wyniku fascynacji ikoną i są początkiem nowego cyklu w jej malarstwie.Wśród gości obecni byli członkowie Terenowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Mszanie Dolnej, Pan Bogusław Juszkiewicz – prezes ZOT TPSP w Limanowej, mgr inż. Władysław Frączek i czytelnicy naszej biblioteki. Autorka mówi o sobie: Urodziłam się i mieszkam w Mszanie Dolnej. Wychowywałam się wśród piękna lasów, pól, łąk i barwnych przydomowych ogródków. Od dziecka pasjonowałam się rysunkiem i malarstwem, każdą wolną chwilę spędzałam z kredkami, jednakże nie podjęłam nauki w tym kierunku. Po wielu latach zrządzenie losu sprawiło, że mogę zajmować się swoją pasją, doskonalić ją i rozwijać. Malując odpoczywam, odprężam się, przenoszę w inny świat, ponadto malowanie sprawia mi ogromną satysfakcję i daje wiele radości. Nie wyobrażam sobie abym nie mogła malować!

Pewnego dnia zakochałam się w akwareli i tak już pozostało, choć zdarza mi się pracować suchą pastelom, tuszem, akrylem to jednak akwarela za swoją delikatność, lekkość, nieprzewidywalność efektów zajmuje u mnie pierwsze miejsce. Inspiracją są dla mnie otaczające mnie górskie pejzaże, drewniane kościółki, przydrożne kapliczki i stare wiejskie chaty których już tak niewiele. Chętnie maluję też ludzi ,jednak przewodnim tematem moich prac jest magiczny świat kwiatów, zachwyca mnie ich naturalne i ogromne bogactwo barw oraz różnorodność faktury płatków i liści. „W moim ogrodzie akwarelowe kwiaty kwitną cały rok”

Mam za sobą dwie wystawy indywidualne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej, pierwszą w 2007r, drugą w 2009r oraz wystawy zbiorowe

  • I Gorczańska Wystawa prac Twórców Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Mszanie Dolnej – 2009r – październik
  • „Przegląd 2009” Pokonkursowa Wystawa Klubów Twórczych TPSP w Nowym Sączu ,na której to została wyróżniona jedna z moich prac
  • „Nasze Pasje”-wystawa w Gorczańskim Parku narodowym w Porębie Wielkiej -luty 2010r.
  • Wiosenna wystawa prac twórców TPSP Mszana Dolna – maj 2010r.
  • Przegląd 2010 pokonkursowa Wystawa Klubów Twórczych TPSP w Nowym Sączu, gdzie moja akwarela zajęła tym razem II miejsce w kategorii malarstwo.
  • Wystawa w „Civitas Christiana „Nowy Sącz 2010r.
  • Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej2010r.-prace Klubów Twórczych TPSP z Mszany Dolnej i Limanowej
  • I Targi Sztuki w Folwarku Starej Winiarni w Mszanie Dolnej-styczeń 2011r.
  • Wystawa indywidualna w Kawiarni Mount Blanc w City Center Bonarka W Krakowie-luty ,marzec 2011r.
  • Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej pt.”Tworzymy” – wystawa prac Terenowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Mszanie Dolnej-luty 2011r.

Przykładowe prace autorki oraz relacja z wernisażu, który odbył się w naszej bibliotece 10 lutego 2012 o godzinie 17.00