lut

20

2012

FERIE z BIBLIOTEKĄ 2012

„Książka – moja Arkadia, kraina szczęścia” –  20.02.2012 – 24.02.2012

Tegoroczne ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece przebiegały pod hasłem „Książka- moja Arkadia, kraina szczęścia”. Oddział dla Dzieci zorganizował zajęcia z dziećmi     w drugim tygodniu ferii zimowych (20-24 lutego). O tym, jak ciekawa była oferta przeprowadzonych zajęć, świadczyła codzienna frekwencja na 5. Średnio dziennie w zajęciach brało udział 35 dzieci, w wieku od 5 do 13 lat.

„Z wizytą u Fizi Pończoszanki” –  pierwszy dzień ferii

Dzieci wysłuchały odczytanego fragmentu książki o przygodach Pippi Langstrump, a następnie rysowały jej portret. Układały rymowankę o bohaterce książki A.Lindgren i chętnie dzieliły się swoimi fantazjami o tym,  jaką przygodę chciałyby przeżyć z Pippi, Tommym i Anniką.  Wielką i niezapomnianą atrakcją był konkurs na najładniejszą fryzurę. W „Kąciku fryzjerskim Anniki” trzeba było spełnić oczekiwania i wymagania klientów, np. wykonując fryzurę dla największych urwisów.
Ponieważ Pippi swoim zachowaniem często stwarzała niebezpieczne sytuacje, zaproszone przedstawicielki Służby Maltańskiej: Justyna Rusnak i Dorota Świerk, uczyły dzieci  bezpiecznego zachowania. Przy okazji zabawy dzieci uczyły się, co należy robić, aby uniknąć wypadków i jak reagować, gdy mimo wszystko dojdzie do nieszczęścia. Dzieci bardzo zainteresowała przekazana wiedza nt. zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Bardzo dziękujemy instruktorkom, w imieniu uczestników poniedziałkowych zajęć, za to edukacyjne spotkanie. Przy słodkim poczęstunku dzielono się wrażeniami z kończącego się już, pierwszego dnia ferii z biblioteką.

Fragment rymowanki o Pippi:
Pippi to dziewczynka mała, która w Willi Śmiesznotce zamieszkała. Ma piegi na całej twarzy i o przygodach wciąż marzy. Na głowie ma włosy rude, uczesane w warkocze chude. Jej przyjaciele to Tonny i Annika, koń i pan Nelson co na lampie fika. Pippi chętnie gości przyjmuje i złotem ich obdarowuje. Swój ogródek zaniedbuje i bałaganem w domu się nie przejmuje. Przyjaciół swych zachwyciła, bo z wężem się bawiła. Do beczki się schowała i po wodzie w niej pływała. Konia na werandzie ulokowała i duże łaty na nim malowała. Ta dziewczyna jest na pięć i do kawałów ma chęć. My o jej przygodach czytamy, wciąż się nimi zachwycamy i do czytania książki zachęcamy.

„Książka moim przyjacielem” – drugi dzień ferii

Kolejnego dnia uczestnicy„łamali sobie głowę” rozwiązując przeróżne łamigłówki,rebusy,zagadki i krzyżówki. Głównym punktem  wtorkowych zajęć były warsztaty plastyczne,uwrażliwiające dzieci na kolory. Gościem biblioteki, była Danuta Franczak-autorka kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych, członkini TPSP w Mszanie Dolnej. Dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej o trzech kolorach: Czerwonym, Niebieskim i Żółtym, aby dojść do wspólnego wniosku, że każda barwa oddziaływuje w różny sposób, na nasze uczucia i nastrój.
Wspólnie z dziećmi nazywała i przeliczała kolory tęczy. Zabawy plastyczne pt.„Moim ulubionym kolorem tęczy jest……” oraz „Co by było,gdyby na świecie nie było kolorów i wszystko byłoby biało – szaro – czarne?”, dały dzieciom okazję do swobodnego poruszania się w świecie kolorów.

 

„ZWIEDZAMY ŚWIAT Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM” – trzeci dzień ferii

W środę zwiedzaliśmy Amerykę Północną.Naszym przewodnikiem był Kazimierz Ficzkowski, miłośnik tradycyjnej kultury Indian. Przybliżył dzieciom historię Indian,obyczaje,wierzenia.Ogromne zainteresowanie wywołały przyniesione przez gościa maski,pióropusze,fajka pokoju.Na zajęciach plastycznych tworzono z plasteliny,kredek i kartek wioskę indiańską. Z koralików projektowano amulety i ozdoby indiańskie. Zadaniem kończącym środowe spotkanie, było zrobienie kartek z pozdrowieniami z podróży po krainie Indian, i wysłanie ich do Koziołka Matołka.

„TAJEMNICZY ŚWIAT  PANA  KLEKSA” – czwarty dzień ferii

 

Głośno było w bibliotece, kiedy wspólnie bawiliśmy się w rozpoznawanie bajkowych postaci oraz odgadywanie tytułów książek na podstawie wysłuchanych zagadek. Ale konkurs na inscenizację bajki dał dzieciom najwięcej radości.Musieli do niego wszystko zaplanować: wybrać bajkę, stworzyć postacie, inscenizację, dialogi.Ta zabawa wymagała najwięcej zaangażowania. Ale czy samo przygotowanie się do takiej zabawy nie jest świetną zabawą?

 

„WYCIECZKA DO ŚWIATA BAŚNI”– piąty dzień ferii

W ostatni dzień ferii, dzieci słuchając podań i legend z naszego regionu,przeniosły się w świat legend zagórzańskich,który mogą odnaleźć w swoich rodzinnych stronach, a nie „za lasami, za górami…”.
„Baśń o Grocie Lodowej – Stanisława Pagaczewskiego i „Legendy związane ze szczytami Beskidu Wyspowego” wzbudziły u dzieci ciekawość  poznania historii regionu zagórzan i dały inspirację do wykonania pięknych prac plastycznych. Ostatnią konkurencją nagrodzoną pięknymi upominkami był wybór najładniejszego stroju bajkowego. Dzieci wykazały się pomysłowością w doborze stroju. Na prezentacji nie zabrakło :  Pippi, Czerwonego Kapturka,Kopciuszka,Dziewczynki z Zapałkami. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody rzeczowe za udział  w poszczególnych konkursach. Szybko minęła zimowa przerwa i trzeba wrócić do nauki. Ferie w bibliotece pożegnaliśmy wspólną piosenką:
„ Żegnam was, żegnam was
już zabawę kończyć czas.
Byłem ja,byłeś ty, raz, dwa, trzy