gru

18

2015

Podróże małe i duże z Andrzejem Pasławskim

17 grudnia 2015 r. naszą bibliotekę odwiedził po raz kolejny znany miłośnik podroży i wypraw terenowych – Andrzej Pasławski. Tym razem swą prezentację skierował do najmłodszych klas szkół podstawowych.
Podczas prelekcji połączonej ze slajdowiskiem uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu geografii i techniki. Poznali różne sposoby i rodzaje podróżowania po krajach i miastach świata ze szczególnym uwzględnieniem kultury, religii i przyrody danych regionów. Usłyszeli wiele praktycznych uwag dotyczących bezpieczeństwa i wyposażenia w podróży. Dowiedzieli się rożnych ciekawostek, m.in. co różni mapę od planu i w jakiej sytuacji mają zastosowanie oraz czym jest GPS.
Ogólnym zamysłem podróżnika było zaszczepienie u najmłodszych lokalnego patriotyzmu. Nie trzeba bowiem wyruszać na koniec świata, by ujrzeć piękno otaczających nas miejsc. Nasza Ojczyzna oferuje przecież niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. W wykładzie pana Andrzeja pojawiły się też wątki natury filozoficznej. Na podsumowanie dzieci usłyszały życiową mądrość: trzeba docenić każdą chwilę, którą przeżywamy, potrafić smakować życie i spoglądać na świat szeroko otwartymi oczyma…