wrz

27

2015

Układy z aniołami – wernisaż Marii Jasek w Bibliotece

Takiej ilości gości dawno nie było w naszej bibliotece. Wszyscy którzy się pojawili byli zaskoczeni oprawą, jaką miał ten wyjątkowy wernisaż. Przybyli muzycy z zespołu „Handy Cap” z Harbutowic, artyści z gminy Wiśniowa, bo stamtąd pochodzi nasza artystka. Dokładnie z Lipnika, ale w tym wypadku takie szczegóły nie miały znaczenia, wszyscy zaproszeni z tamtej okolicy byli pod ogromnym wrażeniem naszej zagórzańskiej gościnności. Spotkanie z Majką, bo tak zwracają się do niej przyjaciele, było wyjątkowe pod każdym względem. Widać, że potrafi skupić wokół siebie nietuzinkowych ludzi, którzy opisali ją jako postać, która musi mieć niesamowite wsparcie z „samej góry”. Nie dość, że przepięknie maluje, pisze wiersze, to ma taki charakter, że radość i optymizm przyćmiewa ciemne strony jej choroby. Przyjaciele z warsztatów terapeutycznych przeczytali kilka jej utworów z tomika wierszy „Nieśmiało szeptane”. Właśnie tam, na warsztatach terapii zajęciowej, Majka po raz pierwszy sięgnęła po pędzel i jak zaczęła, tak nie może przestać… Uczestnictwo w warsztatach pozwoliło jej realizować się artystycznie, pisać, podróżować oraz poznawać interesujących ludzi. Ponieważ malowanie jest jej wielką pasją, nieraz narzekaj ci, którzy się z nią przyjaźnią. Często bowiem nie ma czasu „pogadać” przez internet, bo ma pomysł na anioła, który szybko musi pojawić się na desce. Niejednokrotnie wystarczy jej chwila, a już wie w jakim kierunku ma poprowadzić pędzel – tak było, gdy odebrała kolejną dostawę desek na swoje obrazki, niektóre jeszcze nieoczyszczone z kory… Idealnie je wykorzystała malując Madonny. Innym razem ktoś przywiózł pięknie wygładzone falami Adriatyku kamienie z Chorwacji. Jakie wyszły z tego cudowności! Warto wybrać się do Miejskiej Biblioteki, obejrzeć prace Majki. Gorąco zachęcamy!

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Myślenicach – relacja z wernisażu i podziękowanie:

http://www.wtz.myslenicki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1121

 

tv28 – relacja z wernisażu:

http://www.tv28.pl/6153-tlumy-na-spotkaniu-z-maria-jasek-w-mszanie-dolnej-relacja

 

 

Maria Jasek 

Urodzona 29 grudnia 1964 roku w Wiśniowej.

Zainteresowania: poezja (pisze wiersze), teatr, film, opera. Lubi muzykę, podróże.

Interesuje się malowaniem. Próbuje różnych technik, ulubione motywy to anioły, Madonny, maki i słoneczniki. Jest otwarta na nowości. Na co dzień uczęszcza na zajęcia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dobczycach. Podkreśla, że to Warsztaty rozwinęły w niej pasję do malowania, pozwoliły poznać różne techniki i rodzaje farb. Warsztaty wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia” w Sułkowicach wydały tomik poezji Marii Jasek „Nieśmiało szeptane”.

Maria Jasek jest laureatką różnych konkursów plastycznych, w których chętnie bierze udział. W 2012 roku zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt. „Ryby” organizowanym przez Dom Kultury w Sułkowicach.

W konkursie plastycznym „Sercem i pędzlem”, organizowanym przez Starostwo w Myślenicach i Muzeum „Dom Grecki”, otrzymała wyróżnienie za akwarelę „Widok z Chełmu”.

W 2013 roku zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt. „Magiczny las” organizowanym przez Dom Kultury w Sułkowicach.

Dyplom konkursu „Radosne Polowanie”: wyróżnienie. Organizatorem był Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Partnerem przedsięwzięcia był Województwo Małopolskie.

W tym roku zajęła I miejsce w konkursie plastycznym za wykonanie pracy techniką kolage pt. „Drzewo i człowiek” organizowanym przez Dom Kultury w Sułkowicach.

Dom Kultury w Dobczycach ogłosił konkurs plastyczny pt. „Folklor w duszy gra” – gdzie zajęła I miejsce malując swoją pracę konkursową kawą. Organizatorzy wybrali jej pracę na logo – dyplomów tej imprezy i na plakat. Lubi eksperymenty i zabawy związane z malowaniem. Ulubionym tematem jej prac są Anioły i ostatnio Madonny.

Ma za sobą kilka wystaw:

Wystawa w Wieliczce: Grudzień 2012 rok.

Wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Pcimiu: 2013 rok

Wystawa w Gminnej Bibliotece w Wiśniowej: maj 2014

Wystawa Jasienica: 2014

Kościół parafialny w Lipniku: Madonny 2015

Kościół parafialny w Trzemeśni: Madonny.