maj

8

2015

Spotkanie autorskie z Anną Lutosławską – Jaworską

6 maja 2015 roku w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Anną Lutosławką-Jaworską, które w zamyśle miało dotyczyć napisanych przez nią książek. Jak się jednak okazało, życie napisało nam zupełnie inny scenariusz. Aktorka, która pokochała teatr, krótko opowiedziała o swoich filmowych epizodach, z których  najbardziej jest znana. Niewiele się dowiedzieliśmy o chłopakach z Rudego 102, choć pani Anna grała tam dziewczynę Olgierda. Więcej Pani Anna opowiedziała nam o swoich trudnych doświadczeniach na planie filmu „Ostatni etap” – przejmującej historii o więźniarkach z oświęcimskiego obozu, którą dołączyła do swoich wspomnień w książce pt. „Skojarzenia-zapisane w brulionie”.

Widać było, że pomimo upływu lat wspomnienie tych chwil wywołuje silne emocje. Mimo tego Pani Anna tak poprowadziła spotkanie, że cały czas zaskakiwała nas swoim optymizmem i humorem, choć mówiła o sprawach niełatwych. Od wielu lat bowiem pomaga w krakowskim ośrodku dla dzieci niewidomych przy ulicy Tynieckiej, napisała także książkę o ogromnym ładunku emocjonalnym „Kwiaty też zasypiają” – bohaterami której są dzieci chore na raka, przebywające w hospicjum.

Na spotkaniu pojawiły się również osoby, które chciały poradzić się Pani Anny jak zacząć pisać, bo mają ku temu i chęci i motywację. I co zrobiła nasza artystka? Poradziła jak pisać a także jak czytać – i poprosiła zainteresowaną uczestniczkę o przeczytanie fragmentu „Niedyskretnie prawdziwych historii” zapisanych po trosze góralską gwarą, humorystycznej opowiastki o takim se Jędrusiu, o miłości, Ameryce i iście hollywoodzkim zakończeniu.

A skoro mowa o zakończeniach, na sam koniec otrzymaliśmy obietnicę kolejnego spotkania. Dziękując za miłe chwile Pani Anna dostała od Wiceprzewodniczącej Rady Miasta – Agnieszki Sasal piękny album o naszej okolicy, a od dyrektor Biblioteki kosz owoców. „Do zobaczenia!” – tak z nami pożegnała się Pani Ania, wracając do swojego ukochanego teatralnego Krakowa.