kwi

30

2015

„Uratuj smoka”, czyli debiut literacki Szymona Skolarusa

27 oraz 28 kwietnia 2015 roku Miejska Biblioteka gościła osiemnastoletniego Szymona Skolarusa z Kasinki Małej, który zadebiutował na rynku wydawniczym powieścią fantasy dla starszych dzieci i młodzieży pt.: „Uratuj Smoka”. Młody autor kończy w tym roku Zasadniczą Szkołę Zawodową w ZS nr 1 w Mszanie Dolnej, w której to zdobywa fach cukiernika. Jego marzenia zawodowe są jednak inne. Szymon chciałby tworzyć komiksy oraz scenariusze filmów animowanych. Wydanie książki, do której zaprojektował ilustracje, to jego zdaniem pierwszy krok w tym kierunku.

Młody autor opowiedział uczniom ZSM nr 2 jak wyglądała jego droga do wydania książki począwszy od pomysłu i poszukiwania inspiracji, aż do wysłania tekstu do wydawnictwa. Podkreślał, jak ważna jest systematyczna praca i konsekwencja w dążeniu do obranego celu.

Aby zachęcić do lektury „Uratuj Smoka” przeczytał fragmenty swojego debiutu.

Książkę można zakupić w księgarniach internetowych a także wypożyczyć w naszej bibliotece.

„Uratuj Smoka” to opowieść fantasy dla starszych dzieci i młodzieży, inspirowana motywami znanymi Czytelnikom z Czarnoksiężnika z krainy Oz, Królowej Śniegu i innych historii z kanonu literatury baśniowej. Wędrówka ilustruje przemianę duchową, jakiej bohaterowie muszą doznać, aby na nowo odnaleźć się w świecie znanym i przyjaznym.

Kiedy czternastoletnia Paulina weszła na strych i zobaczyła starą szafę, nie przypuszczała, że za chwilę przekroczy wrota do magicznej krainy, z której powrócić do domu nie będzie łatwo. Wraz z dwoma towarzyszami podróży, zmierzy się z czyhającymi niebezpieczeństwami w Lesie Śmierci i wiosce niewolników. Stanie do walki nie tylko o własne życie, ale i życie Wielkiej Piątki – smoków uwięzionych i pozbawionych władzy nad baśniowym światem.
Zapraszamy do lektury.

Wywiad z młodym autorem jest dostępny na stronie internetowej www.tv28.pl:

http://www.tv28.pl/5476-szymon-skolarus-o-swojej-ksiazce-quoturatuj-smokaquot-spelnilem-swoje-marzenia