kwi

1

2015

PASJA WEDŁUG BARBARY WARDĘGI

W naszej bibliotece do końca kwietnia można oglądać obrazy Barbary Wardęgi inspirowane filmem Mela Gibsona „Pasja”. Przejmujące sceny, realistycznie oddane, są niemal jak kadry wyjęte z filmu. Obrazy malarki w niepowtarzalny sposób opowiadają historię męki i śmierci Chrystusa, pozostawiając na długo w pamięci widza niezapomniane przeżycia.

Artystka pochodzi ze Słopnic, mówi, że: „..malowanie to mój żywioł, pasja. Bez wahania mówię, że najlepiej czuję się przy sztaludze.(…) To co robię jest dla mnie formą ucieczki od drażniącego mnie tempa współczesnego świata. Przez to staram się by moje malunki emanowały spokojem, radością i ciepłem”. Pani Barbara maluje „od zawsze” i sama doskonali swoją formę.

Po raz pierwszy próbkę swoich rysunków i temper zaprezentowała na wystawie towarzyszącej imprezie „Powitanie Lata” w 2000 roku. Powodzenie przekonało ją do malarstwa, i już w kolejnych latach jej prace mogło podziwiać szerokie grono mieszkańców. Obrazy jej autorstwa trafiły do Watykanu, jako prezent dla Jan Pawła II oraz na inne kontynenty: obie Ameryki i Afrykę. Inspiracji szuka w plenerach, uwielbia spacery, często przy okazji malując: pejzaże, kwiaty, zwierzęta oraz martwą naturę.

Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują obrazy o tematyce sakralnej. Największą inspiracją młodej artystki stał się film „Pasja” Mela Gibsona. Malarską opowieść o cierpieniu i ostatnich godzinach życia Chrystusa tworzy seria 38 obrazów z czego 16 można podziwiać na wystawie w naszej bibliotece. Jak sama zresztą twierdzi są to wyjątkowe prace, gdzie prócz płótna, farb i pędzla „użyła” własnego serca. Zamiarem autorki jest by sceny męki, ukrzyżowania i konania wywołały w odbiorcy głębokie refleksje i zadumę nad własnym życiem.