lis

29

2014

Wernisaż malarstwa Danuty Franczak i Magdaleny Jakubiak-Karpierz

Wernisaż malarstwa lokalnych artystek, który odbył się 28 listopada 2014 roku cieszył się dużym zainteresowaniem i sporą frekwencją. Wśród gości malarek nie zabrakło ich rodziny, przyjaciół, dalszych i bliższych znajomych, członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz przybyłych na tę imprezę czytelników naszej biblioteki. Obie artystki są członkiniami Klubu Twórczego TPSP w Mszanie Dolnej. Jest to organizacja zrzeszająca twórców z Mszany Dolnej i okolic. Poza tym panie połączyła wspólna miłość do akwareli.

Danuta Franczak

Mieszkanka Mszany Dolnej, od najmłodszych lat zajmuje się rysunkiem i malarstwem, i jak mówi o sobie – jest to jej największa życiowa pasja. Od 2007 r. fascynuje ją akwarela, i choć to ulubiona technika malarska artystki, maluje również obrazy na płótnie, pastelowe portrety oraz ikony. Najczęstszymi motywami w jej malarstwie są wiejskie chaty, stare kościółki, kapliczki, gorczańskie pejzaże, przyroda Beskidu Wyspowego oraz kwiaty. Ostatnio zafascynowana ludzką twarzą i człowiekiem – prezentuje na obecnej wystawie, w większości prac, akwarelowe portrety. Malarka niejednokrotnie już prezentowała swój dorobek artystyczny na wystawach indywidualnych w Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej. Brała też udział w wielu wystawach zbiorowych Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz innych na terenie całego kraju. Jej prace zdobią ściany mieszkań w całej Polsce i za granicą. Znacznym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca w kategorii malarstwo, podczas Przeglądu 2010 Pokonkursowej Wystawy TPSP w Nowym Sączu. Na co dzień można oglądać obrazy Danuty Franczak w Galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy przy ul. Pienińskiej 4.

Magdalena Jakubiak-Karpierz

Urodziła się, mieszka i pracuje w Mszanie Dolnej. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach na wydziale Fizjoterapii i Uniwersytet Rzeszowski – Wydział Artystyczno-Pedagogiczny.
Pochodzi z rodziny, w której od pokoleń widoczne były uzdolnienia artystyczne.
Jej ulubioną techniką malarską jest akwarela. Z powodzeniem tworzy również dzieła przy użyciu farb olejnych, suchej pasteli i ołówka. Pani Magdalena maluje głównie to, co „pachnie, szumi i szeleści” – drzewa, kwiaty, krajobrazy oraz architekturę.
Jak sama o sobie mówi – jest artystką z potrzeby serca – samoukiem w każdym calu.