mj.

12

2014

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem

7 maja w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, w którym uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych z ZSM nr 2 w Mszanie Dolnej. Podczas krótkiego wykładu młodzież zapoznała się z kulisami prac nad filmem. Uczestnicy spotkania mieli także okazję spróbować własnych sił jako scenarzyści.
W czasie spotkania odbyła się również projekcja filmu pt. „Księstwo”, który został zrealizowany na podstawie trzech debiutanckich powieści Zbigniewa Masternaka: Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk.

Zbigniew Masternak
(ur. 1978) polski prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jako prozaik debiutował na łamach „Twórczości” w 2000r. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym Księstwo, w latach 2006-2008 ukazały się 3 księgi: Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił film „Księstwo” (2011). W 2014 roku ukazała się księga czwarta pt. Nędzole, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe „Wiązanka” (2003) oraz „Stacja Mirsk” (2005). Autor noweli filmowej Jezus na prezydenta! (2010). Stypendysta „Homines Urbani” w Willi Decjusza w Krakowie (2007). Laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2011). W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą im. Władysława Orkana za wybitną twórczość literacką. Został nominowany do tytułu Człowiek Roku 2013 w województwie świętokrzyskim. Jego książki i opowiadania tłumaczono na język niemiecki, hiszpański, rosyjski, białoruski, ukraiński, macedoński, wietnamski i mongolski. Z powodzeniem opowiada o literaturze i filmie polskim oraz prowadzi również warsztaty z pisania scenariuszy (poniżej niektóre z tematów):

1. Wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych, konstrukcja scenariusza, czym jest scenariusz, o punktach zwrotnych w scenariuszu.
2. Omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów 2 planu, główny bohater a plot sytuacyjny, główny bohater a bohaterowie drugiego planu.
3. Sposób pisania dialogów, określanie bohaterów poprzez sposób mówienia, budowanie akcji poprzez dialogi.
4. Przygotowywanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie synopisu (streszczenia), na 1,5 strony konkurs na najlepszego scenarzystę – dyplom.