kwi

9

2014

„PIERWSZY KROK DO ORIENTU” – slajdowisko, spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym.


Z autorem spotkali się uczniowie dwóch klas gimnazjalnych. LESZEK SZCZASNY jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ),a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”. Pisze kolejną książkę, pt. „Afrykański rytm”.

Slajdowisko „PIERWSZY KROK DO ORIENTU” jest barwnym zapisem penetrowania północnych i centralnych regionów Turcji. Jest to przemyślany i wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego) Leszek zauroczony Turkami, pokazuje przede wszystkim rytm ich codziennego życia: od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mówi o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą – rozśmiesza, ale przede wszystkim zmusza do głębokiego zastanowienia.