wrz

30

2013

Wernisaż Jerzego Haca

25 września w ramach podsumowania wystawy Na szlaku kapliczek przydrożnych i krzyży Beskidu Śląskiego z młodzieżą szkolną oraz Klubem Seniora spotkał się autor prac – Jerzy Hac. Dla tego, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej, miłośnika fotografii przyjazd do Mszany Dolnej stanowił swoistą podróż sentymentalną. Jerzy Hac pamięta bowiem nasze miasto z lat młodości. W prelekcjach podkreślał, jak ważna dla niego jest dokumentacja dziedzictwa kulturowego.

Obiektem jego zainteresowań stały się małe obiekty sakralne z terenu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. W cyklu fotografii ogniskują się osobiste wrażenia autora oraz historie ludzi, którzy dają kapliczkom życie, tworząc z nich ważny punkt odniesienia dla lokalnych społeczności. Dokumentacja fotograficzna była również pretekstem do zgromadzania informacji na temat historii poszczególnych kapliczek i krzyży. Dzięki inicjatywie Jerzego Haca zdjęcia udało się opatrzyć rzetelnym komentarzem.
Jerzy Hac to nie tylko pasjonat fotografii i historii. Wśród jego licznych zainteresowań i umiejętności znalazła się także poezja, którą sam pisze. Wybrane utwory zaprezentował bibliotecznej publiczności.