czrw.

11

2013

Cała Polska czyta dzieciom 2013

Tegorocznej akcji Cała Polska czyta dzieciom towarzyszy hasło „Ludzie z pasją”. Przedszkolaki i uczniowie mszańskich szkół mogli się spotkać z ludźmi, którzy mają nietypowe zainteresowania albo wykonują interesujące zawody. Każde spotkanie z niezwykłym gościem kończyło się oczywiście czytaniem. Tym razem była to Baśń o Grocie Lodowej ze zbioru Klechdy domowe.

Jako pierwszy zaproszenie przyjął pan Radosław Radomski, który 9 maja spotkał się z klasą 0a z ZSM nr 2 i opowiedział, na czym polega praca społeczna.

 

Kolejnym gościem był pan Andrzej Hejmej, który swoje życie zawodowe związał z muzyką. Uczniowie klasy I a z ZSM nr 1 mogli podczas spotkania poznać wszystkie tajniki gry na gitarze.

 

15 maja uczniowie klas II a z ZSM nr 1 oraz III a z ZSM nr 2 dotknęli siedemnastowiecznej historii dzięki przedstawicielom Gwardii Kasztelańskiej – Michałowi Wójcikowi i Danielowi Leśniakowi. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przynieśli repliki strojów i broni sprzed kilkuset lat.

 

16 maja dzieci z klasy 01 z ZSM nr 1 sprawdziły się w roli reporterów. Odważnie stawały przed profesjonalną kamerą. O specyfice pracy dziennikarza opowiedział im redaktor naczelny TV28 – pan Józef Budacz.

 

Kolejny „człowiek z pasją” – pan Michał Liszka, wprowadził dzieci z oddziału zerowego z Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w świat malarstwa. Zaprezentował bogaty zestaw ołówków, pędzli oraz palet i farb. Dodatkową atrakcją była wizyta w jego pracowni, gdzie dzieci zobaczyły, jak powstają obrazy.

 

20 maja o interesującym zawodzie i wielkiej pasji czytania książek opowiedział pan Piotr Janas, pracownik firmy ochroniarskiej. Uczniowie klasy III a z ZSM nr 1 mogli się przekonać, że sprawność fizyczna i odwaga mogą współgrać z zamiłowaniem czytelniczym.

 

22 maja pan Daniel Leśniak zaprezentował dzieciom z klasy III b z ZSM nr 2 maski teatralne swojego autorstwa. Zdradził też niektóre tajniki warsztatu tworzenia różnych form z papieru i kleju.

 

W tym samym dniu w Bibliotece gościła również pani Wanda Skirlińska, której pasją jest sztuka użytkowa. Zaprezentowała m.in. ręcznie wykonane narzuty, poszewki oraz torebki.

 

 

23 maja z klasą 0″2″z ZSM nr 1, spotkał się pan Marcin Zimowski. Jest trenerem UKS Lotos Mszana Dolna Trenuje Taekwondo od ’94 roku. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i zdobywcą Pucharu Polski. Przez 4 lata reprezentował klub AZS AWF Poznań, w którym przygotowywał się do igrzysk olimpijskich Sydney 2000. Jest instruktorem SITS snowboardu, i do tej pory bierze udział w zawodach we freestyle i freeride. W sezonie letnim jeździ na rowerze downhill’owym i współpracuje ze stacją narciarską Koninki w przygotowaniu tras i organizacji zawodów. Pasjonuje się też żeglarstwem i wspinaczką.

 

 

27 maja do naszej Biblioteki, na spotkanie z klasą 02 z ZSM nr 2, przybył znakomity biegacz pan Zygmunt Łyżnicki. Nasz gość przyniósł na to spotkanie mnóstwo wspaniałych i ciekawych rzeczy. Medale, puchary, dyplomy i kroniki zobrazowały dzieciom jak wiele w sporcie osiągnął nasz mistrz.

 

 

28 maja z klasą Ib z ZSM nr 1 spotkał się pan Piotr Armatys – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Opowiedział dzieciom o swoich doświadczeniach i przeżyciach, związanych z jego pasją, którą jest wędkarstwo muchowe.Uczestnik Mistrzostw Europy w Irlandii. Drużynowo w Mistrzostwach Polski, zajął drugie i trzecie miejsce, a indywidualnie czwarte. Podczas spotkania, dzieci poznały podstawowy sprzęt wędkarski i techniki połowu. Nauczyły się wiązania haczyków i montażu zestawu.

 

 

29 maja z klasą I a z ZSM nr 2, spotkała się pani Anna Pękała. Jest policjantem od 23 lat i pracuje w Komisariacie Policji w Mszanie Dolnej. Ma stopień aspiranta i stanowisko kierownika referatu kryminalnego. Z wykształcenia jest prawnikiem. Lubi książki, kino i krzyżówki. Od 6 lat zbiera figurki słoni i jej imponująca kolekcja szklanych, porcelanowych słoników zachwyciła dzieci.

 

 

4 czerwca z klasą II a z ZSM nr 2 spotkał się pan Adam Lewandowski, który jest absolwentem Filmoznawstwa na UJ i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Od 2006 roku współpracuje ze stacją TVN i TVP, jako operator kamery. Jest autorem filmu dokumentalnego „Niezależna Republika Samosiuk” nagrodzonego na New York Polish Festiwal 2013. Ostatnio pracował przy filmie Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem” ,na podstawie książki Jerzego Pilcha. Wprowadził dzieci w tajniki operatorstwa filmowego.

Zobaczcie nagrany wspólnie z dziećmi film » !


 

 

10 czerwca dla uczniów klasy I b z ZSM nr 2, pan Michał Baran – Zastępca Burmistrza, przygotował konkurs dźwiękowy. Na spotkanie przyniósł swój pierwszy zeszyt terenowy z zapiskami obserwowanych ptaków. Udzielał rad, jak opiekować się ptakami oraz zachęcał do prowadzenia własnych obserwacji naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzieci musiały rozpoznać ptaki, w czym bardzo pomocne były, piękne zdjęcia ze zbiorów fotograficznych pana Michała.