lut

23

2023

Spotkanie autorskie z Agatą Pakułą

W piątkowy wieczór, 17 lutego w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie z Agatą Pakułą, autorką książki pt. „Przez 581 dni byłem tylko numerem”. Publikacja ta, mająca premierę 20 grudnia 2022 została napisana na podstawie wspomnień byłego więźnia politycznego obozów koncentracyjnych Oświęcim – Brzezinka i Mauthausen-Gusen – Franciszka Knapczyka. Tym więźniem był dziadek autorki, dlatego zajmuje ona szczególne miejsce w jej sercu i ma dla niej ogromną wartość emocjonalną.

Książka licząca 80 stron została podzielona na dwie części. Pierwsza opisuje jakimi narzędziami ucisku i terroru posługiwali się okupanci w stosunku do mieszkańców Mszany Dolnej (rodzinnej miejscowości Franciszka Knapczyka), od pierwszych dni września 1939 roku. Druga część to przejmujący opis przeżyć pana Knapczyka od momentu wkroczenia wojsk niemieckich 3 września 1939 roku do Mszany Dolnej, aż do 13 lipca 1945 roku, czyli dnia, w którym wrócił z obozu koncentracyjnego Mauthausen – Gusen do domu.

Od przekroczenia bramy obozu Oświęcim – Brzezinka dnia 2 października 1943 roku, aż do momentu wyzwolenia obozu Mauthausen – Gusen w maju 1945 roku Franciszek Knapczyk był tylko numerem, który miał wytatuowany na ręce lub nosił w klapie więziennego ubrania.

Co spowodowało, że autorka podjęła się tak trudnej emocjonalnie pracy? Impuls do działania stanowiło zadanie domowe córki, która miała przygotować prezentację dotyczącą II wojny światowej. To właśnie wtedy wspomnienia Franciszka Knapczyka po raz pierwszy zostały udostępnione szerszemu gronu odbiorców.

Istotnym elementem wieczoru autorskiego były reminiscencje pani Agaty, która bardzo ciepło wspominała swoje wakacyjne pobyty u rodziny, a także z wielkim sentymentem opowiadała o Franciszku, który dla niej był przed wszystkim kochającym dziadkiem.  

Podczas spotkania głos zabrała także Anna Knapczyk, córka Franciszka. Korzystając z maszynopisu ojca, odczytała ona imiona i nazwiska 16 mieszkańców Mszany Dolnej, którzy jesienią 1943 roku również zostali aresztowani. Wspomnienia o ojcu wzbogacone zostały prezentacją Krzyża Oświęcimskiego oraz odczytem wiersza Konstantego Ćwieka „Modlitwa häftlinga”.