lut

12

2022

Miejska Biblioteka, Zagórzańskie Centrum Wolontariatu, Klub Senior +, miejsce spotkań dla różnych grup – nowy budynek będzie spełniał wiele funkcji

Od poniedziałku, 14 lutego, czytelnicy Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej będą mogli korzystać z nowego budynku. Przenoszenie ponad 38 tys. woluminów trwało prawie dwa miesiące. Teraz nowoczesne wnętrza są już przygotowane dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek. Przebudowa obiektu, który przez wiele lat szpecił okolicę, poprawiła wizerunek miasta, tym bardziej, że biblioteka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi krajowej nr 28.

– Cieszę się, że budynek będzie już spełniał swoją rolę. Zapraszamy czytelników do korzystania z księgozbioru. Zachęcam szkoły i przedszkola do współpracy – podkreśla dyrektor Agnieszka Orzeł w rozmowie z naszym portalem.

Wypożyczalnia dla dorosłych, księgozbiór czytelni, dział regionalny, oddział dla dzieci oraz pokój opracowań znajdują się na parterze. Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowano salę warsztatową i kącik malucha. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Kierunek Przyszłość” pomieszczenia udało się wyposażyć z gry edukacyjne, atrakcyjne miejsca do siedzenia oraz kolorowy kącik zabaw. Biblioteczna sala widowiskowo-konferencyjna znajduje się na pierwszym piętrze.

Jak zaznacza dyrektor Agnieszka Orzeł, budynek spełnia również inne funkcje, ważne dla lokalnej społeczności. Z kilku pomieszczeń na pierwszym piętrze korzystają już seniorzy. Klub Senior + powstał w Mszanie Dolnej dzięki staraniom Izabeli Cież, kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ta inicjatywa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza że Sejmik Województwa Małopolskiego niedawno ustanowił rok 2022  Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. Mszańscy seniorzy zyskali miejsce, w którym mogą się spotkać i wspólnie spędzić czas. Z kolei współpraca ze stowarzyszeniem „Kierunek Przyszłość” uczyni z Miejskiej Biblioteki siedzibę Zagórzańskiego Centrum Wolontariatu.

 – Mamy to! Jakaż ogromna jest nasza radość i duma, że udało się rozpocząć kolejny etap naszej działalności. Dzięki podjętej współpracy oraz wsparciu partnerów marki lokalnej „Zagórzańskie Dziedziny” powstała inicjatywa działania wolontariatu na terenie trzech samorządów zagórzańskich, tj. gminy Niedźwiedź oraz gminy i miasta Mszana Dolna. Zagórzańskie Centrum Wolontariatu ma swoją upragnioną siedzibę w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. To nowocześnie urządzone miejsca dostosowane dla każdego. Tam stacjonować będziemy każdego dnia – poinformowała w mediach społecznościowych Karolina Zapała, prezes stowarzyszenia „Kierunek Przyszłość”.

Dyrektor Agnieszka Orzeł dodaje, że skorzystaniem z możliwości, które daje nowa siedziba Miejskiej Biblioteki, są zainteresowane również inne podmioty. W sali konferencyjnej odbywają się już cykliczne spotkania różnych grup. Jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone na potrzeby Hufca „Gorczańskiego”. W budynku ma znaleźć się także filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

– Jak widać, niedługo w nowym budynku może zabraknąć miejsca. Cały czas trwają prace wykończeniowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Musi powstać szatnia. Będzie też czytelnia letnia, w przyszłości połączona z realizowaną obecnie strefą rekreacji. Znajdą się w niej amfiteatr, fontanna, ławeczki i park sensoryczny. Niezwykle ważny jest również parking – mówi Agnieszka Orzeł, która ma wiele pomysłów na aranżację przestrzeni i chciałaby umieścić w niej jak najwięcej roślin.

Oficjalne otwarcie kompleksu przy ul. Piłsudskiego planowane jest na 8 maja, czyli w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.

Inwestycję zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Źródło: www.tv28.pl ; autor: mantosz ; fot. www.tv28.pl, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej